Ekonomi

Netflix: Dünyanın Türkiye’ye ilgisi katlanarak artıyor

Netflix’ten yapılan açıklamaya göre şirket, Türkiye’nin orijinal hikayelerini 190 ülkeye ulaştırmaya devam ediyor. Bugüne kadar 30’dan fazla yerli yapım üreten cümbüş servisi, bu yapımların dünyanın farklı bölgelerindeki etkisini ölçmek amacıyla kapsamlı bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Netflix Kültürel Yakınlık Araştırması’na ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişi katıldı.

Araştırma sonuçlarına göre Netflix üyeleri, üye olmayanlara göre 1,5 kat daha fazla Türk yapımları izliyor.

Netflix’te Türk dizi ve filmlerini izleyenlerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme olasılığı, izlemeyenlere göre 2,6 kat daha fazla. Dünya çapında turist ilgisi en fazla artan üç ülke Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir.

Türkçeye olan ilginin en çok arttığı ülke ABD’dir.

Diziler ve filmler de Türkçeye olan ilgiyi artırıyor. Netflix’te Türk yapımlarını izleyenler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı izlemeyenlere göre 4,6 kat daha fazla. Türkçeye olan ilginin en fazla arttığı ülke ABD’dir.

Netflix’te yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüyle ilgileniyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre yüzde 29 daha fazla. Benzer şekilde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine yüzde 27 ve Türk edebiyatına ilgi yüzde 22 artıyor.

Türk yapımlarını izleyenlerin Türk insanıyla tanışma ve iş yapma isteği yüzde 27 artıyor. “Türk yapımlarını izledikten sonra Türkiye’de üretilen eser ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı yüzde 17.

Araştırmalar, yaratıcı departmana olan ilginin de katlanarak arttığını gösteriyor. Türk yapımlarını izleyen bireylerin Türk yönetmenlere olan ilgisi 4,6 kat, oyuncular 4,9 kat artarken, sosyal medyada oyuncuları takip etme oranı 5,2 kat arttı.

Yerli yapımlar onlarca ülkede ilk 10 listesinde yer alıyor.

Netflix Türkiye imzasını taşıyan yapımlar, bugüne kadar onlarca ülkede en çok izlenenler arasına girmeyi başardı. 2022 yılında 45 ülkede “En İyi 10 Dizi” listesine giren “Zeytin Ağacı” ve 35 ülkede listelere giren “Yakamoz S-245” bu yapımların başında geliyor. Öte yandan bu yıl yeniden vizyona giren “Sen Yaşaya Bak” 76 ülkede “En İyi 10 Film”, 70 ülkede “Aşk Taktikleri” listelerinde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu